Numer 2/2016
Kup terazCo to są „ryby ozdobne“? Wszyscy znamy ozdobne trawy i ozdobne kwiaty rosnące w ogrodzie, kojarzymy też ozdobne ramy, w których osadzone są stare, olejne obrazy. To wszystko elementy, które ewentualnie chcemy mieć w naszym otoczeniu ze względu na estetyczny, wizualny efekt, jaki pozwalają nam one osiągnąć. Dobrze znane są nam również ryby akwariowe – ryby, które w akwarium z przyjemnością się pielęgnuje i obserwuje. Ale konia z rzędem temu, kto zdoła sensownie wyjaśnić, co to są ryby ozdobne!
Wiemy to wszyscy: Im wyższy jest stopień rozwoju danej istoty żywej, tym większe ma ona wymagania wobec swojego środowiska. W przypadku zwierząt kręgowych postrzeganie otoczenia jest bardzo kompleksowe. Ich strategie przetrwania są zróżnicowane, a u ryb obejmują one także złożone relacje i struktury społeczne. To wymaga, abyśmy w akwarium poza optymalnymi warunkami środowiskowymi zapewniali tym zwierzętom również pod każdym względem odpowiednie dla nich towarzystwo.
W jednym z artykułów publikowanych w tym numerze czasopisma KORAL prof. Ellen Thaler używa określenia „rozumiane ryby“. Przy redagowaniu tego tekstu spontanicznie przypomniałem sobie o pewnym pięknym akwarium z koralami twardymi, które to akwarium przed kilkoma laty miałem okazję oglądać w jednym z krajów sąsiadujących z Niemcami. Skały stanowiące dekorację tego zbiornika były pokryte, praktycznie na całej powierzchni, niezwykle barwnymi koralami SPS. Świetne rozwiązania techniczne i doskonała pielęgnacja zapewniały rewelacyjny wzrost koralowców. Ewidentnie było widać, że zbiornik w sposób perfekcyjny spełniał wszystkie potrzeby korali Acropora i Montipora. Prawdziwym fachowcem był też jego właściciel, który po wyglądzie polipów potrafił rozpoznać
W numerze:
- Wędkarskie opowieści
- Magazyn
- Rzadkie i egzotyczne zwierzęta
- Ruch wody
- Przepływ w akwarium – niezwykłe koncepcje rozwiązań technicznych
- O ewolucji inaczej: od zanurzeniowego wirnika do przyczepnego silnika
- Ruch wody w akwarium morskim
- Zawiaśnik
- Kolorowy urlop – Filipiny
- To, co najlepsze z dwóch światów: morskie akwarium z makroglonami – część 2
- Magnez w morskim akwarium
- Radość z ponownego spotkania
- Mniej znaczy więcej
- Wirki pasożytujące na koralach twardych
- Nowości rynkowe
- Akwarystyka morska w Twojej okolicy
- Babka wardii i babka krabooka